Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Trasa nr 5: Z Izbicka do Strzelec Opolskich i Jemielnicy

ROWEREM WOKÓŁ IZBICKA

  Trasa nr 5: Z Izbicka do Strzelec Opolskich i Jemielnicy (30,1 / 47,1 km)

Łatwa trasa biegnąca pomiędzy zacisznymi wioskami, wiejskimi pastwiskami i lasami. Świetna na niedzielną, urozmaiconą wycieczkę dla całej rodziny. Szczególnie spodoba się miłośnikom historii i zabytków architektury, ale także wszystkim lubiącym kontakt z naturą. Wycieczkę można połączyć ze zwiedzaniem Strzelec Opolskich, oferujących sporo interesujących atrakcji turystycznych.

MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1apKcpd9h-x-l7PUvc-cIXCJh4ZXr-l67&usp=sharing

Ślady trasy do nawigacji GPS: GPXIZBICKO 05 - DO STRZELEC OPOLSKICH JEMIELNICY.gpx (99,38KB)

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Kościół św. Jana Chrzciciela w Izbicku

Już przed końcem XIII wieku stanął tu pierwszy, drewniany kościół. W XVII wieku na jego miejscu powstał ceglano-kamienny obiekt, który następnie przebudowano w XIX wieku, tworząc praktycznie zupełnie nowy kościół. W środku można podziwiać pięknie rzeźbione neogotyckie ołtarze, stare obrazy olejne przedstawiające m.in. Jana Chrzciciela z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, a także stojący w przedsionku zabytkowy krucyfiks powstały z drewna polichromowego w połowie XVIII wieku. Na zewnątrz, przy murze cmentarza stoi zabytkowa figura Jana Nepomucena, czeskiego świętego bardzo popularnego na Śląsku w XVIII i XIX wieku.

Ligota Czamborowa

Kolejna wioska w gminie Izbicko, której historia sięga średniowiecza, choć prawdopodobnie drewniana osada istniała tu już dużo wcześniej. W centrum wioski znajduje się jeden z najstarszych zabytków gminy – kapliczka św. Floriana z 1674 r. Warto też zwrócić uwagę na kilka starych, kamiennych domów wiejskich.

Suchodaniec

Badania archeologiczne prowadzone w okolicy w latach 30-tych XX wieku dowiodły, że tereny te były zasiedlone już 2800 lat temu. Udokumentowana w pismach historia wioski sięga końca XIII wieku. W Suchodańcu warto zwrócić uwagę na zabytkową kapliczkę św. Jana Nepomucena z 1756 roku, a także na dzwonek zmarłych umocowany na wysokim, drewnianym słupie. Dzwon nie tylko obwieszczał śmierć któregoś z mieszkańców, ale także rozbrzmiewając o określonych porach dnia, był swego rodzaju zegarem.

Szlak Gąski w Gąsiorowicach

Gęsi w Gąsiorowicach są wszędzie – w nazwie miejscowości, na stawach obok wioski, na malowidłach na przystanku autobusowym czy w nazwie lokalnej restauracji. Można je także spotkać w postaci uroczych, metalowych figurek, rozstawionych w różnych punktach wioski. Jest ich kilkanaście, każda ma swoje imię i niepowtarzalny wygląd. Dzięki ustawionej w centrum mapie przedstawiającej Szlak Gąski, można bardzo łatwo trafić do każdej z nich.

Dawne Opactwo Cystersów w Jemielnicy

Zapisana historia Jemielnicy sięga 1225 roku. Wedle legendy w X wieku do Jemielnicy dotarł św. Wojciech, który głosił tu kazania. Pamiątką jego obecności we wsi jest zabytkowa kolumna stojąca przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W XIII wieku cystersi zbudowali tu piękny zespół klasztorny malowniczo położony nad stawem. Tuż przy nim znajduje się zabytkowe koło młyńskie, a po drugiej stronie mostku prowadzącego do opactwa, staw, przy którym warto odpocząć przed dalszą drogą.

Strzelce Opolskie

Stolica powiatu strzeleckiego ma wiele do zaoferowania turystom. Oprócz głównej atrakcji historycznej miasta – ruin Zamku Książąt Piastowskich, warto odwiedzić Rynek, na którym stoi zabytkowy ratusz z połowy XIX w. Kiedyś funkcjonowała przy nim poczta dla dyliżansów. Dziś przy ratuszu stoi malownicza studzienka z Pomnikiem Myśliwego. Wedle miejscowych przekazów od myśliwych pochodzi nazwa miasta. Warto również zobaczyć piękny neobarokowy kościół św. Wawrzyńca z początków XX wieku, który powstał w miejscu dawnej, barokowej świątyni. Obok stoi pochodząca z XV w. baszta, przerobiona później na kościelną dzwonnicę, a tuż za nią znajdują się zabytkowe budynki dawnego browaru. Kolejne ciekawe zabytki w Strzelcach to ewangelicki kościół Bożego Ciała z pierwszej połowy XIX w. oraz drewniany kościółek św. Barbary z 1505 roku.

Ruiny Książąt Piastowskich w Strzelcach Opolskich

Zbudowany został w XIV wieku, w miejscu danego drewnianego grodziska. Zbudowali do książę Bolesław I Opolski i jego syn Bolesław II. Po śmierci Bolesława II nastąpił podział Księstwa Opolskiego pomiędzy jego trzech synów. W Strzelcach powstało samodzielne księstwo piastowskie, którego władcą był najmłodszy z synów, Albert Strzelecki. Nadał on strzelcom prawa miejskie i otoczył je murem obronnym. Jak przystało na porządny zamek, ma on swojego ducha. To córka Alberta, Elżbieta, która słynęła z wyjątkowej urody. Poślubiła ona piasta kujawskiego, Władysława Białego i niecały rok po ślubie zmarła w tajemniczych okolicznościach. Prawdopodobnie padła ofiarą politycznego mordu. Według legendy powróciła do rodzinnego zamku jako duch. Strzelecki zamek został zniszczony przez Armię Czerwoną i w stanie ruiny stoi do dziś. Ostatnio podejmowane są próby odbudowy zamku. Odrestaurowano już jego wieżę.

Park Miejski w Strzelcach Opolskich

Zabytkowy park położony jest bardzo blisko Rynku w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zamku. Wokół malowniczego stawku z fontanną roztaczają się zacienione alejki. Pomiędzy nimi rośnie wiele rzadkich i interesujących drzew. Można tu spotkać m.in.: czerwony buk, srebrny klon, platany, kasztanowce, cisy, miłorzęby, białe jodły czy wierzby amerykańskie. Wokół parku wytyczona jest ścieżka  „Szlakiem hrabiego Renarda”, która prowadzi do Wieży  Ischl,  2 km   od   centrum   parku.  Była ona kopią wieży Ischlturm w austriackich Alpach. Obecnie to niestety ruina. Obok zamku stoi piękny, zabytkowy budynek Masztalarni. To  pozostałość po jednym z ostatnich właścicieli zamku, wspomnianym już hrabim Andrzeju Marii Renardzie, który w 1825 r. założył tu hodowlę koni znaną w całej Europie. Obecnie w Masztalarni jest restauracja i sala ślubów. Przez park przychodzi również kilka znakowanych szlaków rowerowych.

Szymiszów

Niewielka miejscowość niedaleko Strzelec Opolskich z dwoma ciekawymi zabytkami. Pierwszy to późnorenesansowy kościół parafialny św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza z 1607 roku. Początkowo była to świątynia protestancka. Jednak na początku XVIII wieku przemianowano ją na katolicką. Drugą ważną budowlą w Szymiszowie jest zespół parkowo-pałacowy, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej. Czworoboczna budowla z wewnętrznym dziedzińcem zbudowana została w połowie XVII wieku.

Rezerwat przyrody Tęczynów

Piękny i wartościowy przyrodniczo obszar leśny  liczący 33 ha. Leży pomiędzy Otmicami a Szymiszowem, niedaleko linii kolejowej Opole – Strzelce Opolskie. Powstał on, by chronić drzewostany buczyny niżowej i grądu subkontynentalnego z rzadkimi i chronionymi gatunkami runa leśnego. Występują tu m. in. cztery gatunki storczyków, lilia złotogłów czy miodownik melisowaty.

Otmice

Jedna z największych miejscowości w gminie Izbicko o bogatej i skomplikowanej historii. Tuż przed II wojną światową zbudowano tu niemieckie lotnisko wojskowe, które miało służyć działaniom wojennym. Opis tamtych wydarzeń znajdziemy na tablicy ustawionej przy ul. Orzeszkowej, niedaleko kościoła, gdzie znajdował się główny wjazd na teren lotniska. Do dziś w Otmicach zachowały się jedynie nieliczne jego pozostałości, budowane z kamienia wydobytego w pobliskim kamieniołomie. W Otmicach zachowało się także kilka starych, kamiennych domów wiejskich. Tuż obok szkoły stoi tajemnicza, stara kapliczka zwana tatarską. Pierwotnie stała w pobliskim lesie i najprawdopodobniej postawiono ją ku pamięci wojowników tatarskich poległych w XIII w. na tutejszych ziemiach. Kopuła kapliczki ma symbolizować czapkę tatarską. Wedle innych legend pod kapliczką mieli być pochowani żołnierze polegli w wojnie trzydziestoletniej albo żołnierze napoleońscy. Niedaleko kapliczki, po lewej stronie drogi do Kamienia Śląskiego zobaczyć można pięknie rzeźbione i pomalowane ule, przyozdobione dużymi „czapami” z gałęzi. Na końcu ul. Orzeszkowej powstał niedawno kameralny park. Ławki ustawione w zacienionych alejkach zachęcają do odpoczynku, zwłaszcza podczas letnich upałów.

 

PRZEBIEG I OPIS TRASY

 

IZBICKO – STRZELCE OPOLSKIE

przez Adamowice (14,8 km)

Trasa czerwona na mapie

IZBICKO (Urząd Gminy – ul. Powstańców Śl. – ul 15 Grudnia) – LIGOTA CZAMBOROWA (ul. 15 Grudnia – ul. 1 Maja) – SUCHODANIEC, ul. Buczka – SUCHA (ul. Powstańców Śląskich – ul. Jemielnicka) – ROZMIERZ (ul. Kościelna – ul. Jemielnicka) – zielony szlak rowerowy – ADAMOWICE, ul. Nowowiejska – STRZELCE OPOLSKIE (ul. 1 Maja – ul. Powstańców Śl. – Park Miejski).

Wycieczkę rozpoczynamy przy Urzędzie Gminy w Izbicku. Kierujemy się ul. Powstańców Śląskich w stronę kościoła i dojeżdżamy do niewielkiego stawku przy remizie strażackiej. Tu skręcamy w prawo, w ul. 15 Grudnia. Mijamy szkołę i po chwili dojeżdżamy do Ligoty Czamborowej. Jedziemy prosto ul. 15 Grudnia, a na jej końcu skręcamy w prawo w ul. 1 Maja. Kilometr dalej docieramy do Suchodańca, który przejeżdżamy prosto, ul. Buczka. Po kolejnym kilometrze opuszczamy gminę Izbicko i wjeżdżamy do Suchej w gminie Strzelce Opolskie. Przejeżdżamy przez całą wioskę główną drogą i na skrzyżowaniu przy kościele jedziemy w lewo, w ul. Jemielnicką. Następną wioskę - Rozmierz mijamy, jadąc rzadko uczęszczaną szosą biegnącą na jej obrzeżach. Na końcu Rozmierzy skręcamy w prawo, na zielony szlak rowerowy, który prowadzi do centrum Strzelec Opolskich. Z tego miejsca możemy też wydłużyć naszą trasę o 13,5 km, jadąc dalej prosto przez Gąsiorowice i Jemielnicę (trasa niebieska na mapie Google, opis poniżej). Jadąc trasą główną, zielonym szlakiem rowerowym, po ok. 4 km docieramy do wioski Adamowice na obrzeżach Strzelec. Przejeżdżamy pod wiaduktem drogowym i jedziemy przez Adamowice cały czas prosto, zielonym szlakiem rowerowym prowadzącym ul. Nowowiejską. Dojeżdżamy do torów kolejowych i przejeżdżamy zygzakiem pod wiaduktem kolejowym. Dojeżdżamy do ul. 1 Maja, gdzie skręcamy w prawo i przejeżdżamy pod kolejnym wiaduktem kolejowym. Dojeżdżamy do ul. Powstańców Śląskich i skręcamy w prawo. Po krótkiej chwili docieramy do centrum Strzelec Opolskich i skrzyżowania z ruchliwą drogą krajową nr 94. Po jej drugiej stronie znajduje się Park Miejski, w centrum którego znajdują się ruiny Zamku Książąt Piastowskich. Tu możemy odpocząć przed drogą powrotną, lecz zanim się w nią udamy warto dojechać na południowy skraj parku, gdzie znajduje się tajemnicza Wieża Ischl. Droga od ruin zamku do wieży i z powrotem liczy ok. 3,5 km.

 

IZBICKO – STRZELCE OPOLSKIE

przez Jemielnicę (28,3 km)

Trasa niebieska na mapie

 

IZBICKO – ROZMIERZ (jak w opisie powyżej) – ul. Polna – ROZMIERKA (ul. Polna – ul. Strzelecka – ul. Jemielnicka - Podborzany) – czarny szlak rowerowy – GĄSIOROWICE (ul. Szkolna – ul. Wolności) – JEMIELNICA (ul. Szkolna – ul. Wiejska – dawne Opactwo Cystersów – ul. Cicha – ul. św. Wojciecha – droga gminna do Gąsiorowic) – wiatrak / elektrownia wiatrowa – kamieniołom Strzelce Opolskie – STRZELCE OPOLSKIE (ul. Czereśniowa – droga wojewódzka nr 426 – ul. Marka Prawego – ul. Krakowska – ul. Parkowa – Park Miejski).

W Rozmierzy, zamiast skręcić w prawo w zielony szlak rowerowy, jedziemy prosto asfaltową  drogą gminną do Rozmierki. Wjeżdżamy do niej ul. Polną, która kończy się na głównej ul. Strzeleckiej. Tu skręcamy w prawo i od razu w lewo, w ul. Jemielnicką, którą docieramy do przysiółka Podborzany. Dojeżdżamy do skraju lasu i znów skręcamy najpierw w prawo i od razu w lewo, wjeżdżając w głąb lasu czarnym szlakiem rowerowym, który doprowadzi nas do Jemielnicy. Jednak zanim do niej dojedziemy, po 3,5-kilometrowym odcinku drogi leśnej docieramy do Gąsiorowic, gdzie znajduje się ciekawy Szlak Gąski oraz kilka stawów z siedliskami tych sympatycznych ptaków. Przejeżdżamy główną drogą przez całą wioskę i znów wjeżdżamy do lasu. Około 350 m. od jego granic, skręcamy zgodnie z czarnym szlakiem w lewo. Mijamy stawy i skręcamy w prawo. Po chwili wjeżdżamy do Jemielnicy ul. Szkolną. Przecinając prosto ruchliwą drogę wojewódzką nr 426, jedziemy główną ul. Wiejską, którą docieramy do dawnego Opactwa Cystersów. Przechodzimy przez jego dziedziniec i zabytkową bramę kościelną. Tuż za nią po prawej stronie znajduje się zabytkowe koło młyńskie, a po lewej malowniczy staw. Tu skręcamy w prawo, w ul. Cichą i po chwili znów w prawo, w ul. Św. Wojciecha, którą docieramy z powrotem do DW 426. Przecinamy ją prosto, wjeżdżając do parku z placem zabaw po prawej stronie. Możemy też skręcić w lewo i dojechać do Strzelec Opolskich drogą wojewódzką 426, skracając trasę. Wiąże się to jednak z towarzyszącym nam uciążliwym ruchem samochodowym. Aby go uniknąć, wracamy kawałek w stronę Gąsiorowic i na oddalonym o ok. 1 km skrzyżowaniu pośrodku zagajnika skręcamy w lewo, w stronę widocznego wcześniej wiatraka. Tuż za wiatrakiem skręcamy łagodnie w lewo i po chwili wjeżdżamy na przedmieścia Strzelec Opolskich. Po prawej stronie mijamy kamieniołom oddalony nieco od drogi. Tuż za nim dojeżdżamy do granic miasta i wjeżdżamy na drogę rowerową wzdłuż DW 426. Przejeżdżamy przez wiadukt kolejowy i tuż za nim skręcamy w prawo i od razu w lewo, jadą dalej ul. Marka Prawego, którą dojeżdżamy do centrum miasta. Na jej końcu skręcamy w ruchliwą ul. Krakowską (droga krajowa nr 94) i od razu w lewo, w ul. Parkową, którą dojeżdżamy do Parku Miejskiego, przy ruinach zamku.

 

IZBICKO – STRZELCE OPOLSKIE

 przez Szymiszów (15,3 km)

Trasa czerwona na mapie

STRZELCE OPOLSKIE (Park Miejski – ul. Blokowa – ul. Ogrodowa – ul. Kardynała Wyszyńskiego – ul. Gogolińska – ul. Fabryczna) – czerwony szlak rowerowySZYMISZÓW (ul. Strzelecka – ul. Wolności – ul. Dworcowa) – czerwony szlak rowerowyrezerwat przyrody Tęczynów – OTMICE, ul. Klonowa – IZBICKO (ul. Gogolińska – ul. Powstańców Śląskich).

Z Parku Miejskiego w Strzelcach kierujemy się na zachód, w stronę ul. Blokowej. Przecinamy prosto ul. Mickiewicza, wjeżdżając w ul. Ogrodową, która za następnym skrzyżowaniem zmienia nazwę na ul. Kardynała Wyszyńskiego i biegnie przez osiedle bloków z wielkiej płyty. Dojeżdżamy do dużego skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 409. Tuż za sklepem spożywczym skręcamy na skrzyżowaniu w prawo, w ul. Gogolińską i 200 m dalej w lewo, w ul. Fabryczną, którą biegnie czerwony szlak rowerowy. Po chwili wjeżdżamy nim do lasu, za którym docieramy do Szymiszowa. Na skrzyżowaniu przy pałacu, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej skręcamy w prawo, w ul. Wolności. Jedziemy cały czas prosto. Po chwili ulica zmienia nazwę na ul. Dworcową i mija stary dworzec kolejowy. Za stacją skręcamy w lewo i od razu w prawo, w drogę leśną, którą biegnie dalej czerwony szlak. Dwa kilometry dalej czerwony szlak skręca w lewo, a my jedziemy prosto, wzdłuż torów, mijając po lewej stronie Rezerwat Przyrody Tęczynów. Po ok. 3,5 km docieramy do asfaltowej szosy i skręcamy w prawo. Po chwili wjeżdżamy do Otmic, skręcamy w prawo, na ul. Klonową i przejeżdżamy przez całą wioskę główną drogą. Dwa kilometry dalej, za skrzyżowaniem z drogą krajową nr 94 docieramy do centrum Izbicka, gdzie zaczynaliśmy i gdzie kończymy wycieczkę.

 

 

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

Podpis.jpeg

SUPERGLOB LOGO.jpeg

https://pl-pl.facebook.com/superglob1/

 

Wersja XML