Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Trasa nr 4: Z Izbicka na Górę św. Anny

ROWEREM WOKÓŁ IZBICKA

                                                              Trasa nr 4: Z Izbicka na Górę św. Anny (34,0 / 35,5 km)

Krótka i bardzo urozmaicona wycieczka do jednego z najpiękniejszych zakątków Opolszczyzny. Trasa biegnie rzadko uczęszczanymi drogami gminnymi oraz dobrze utwardzonymi drogami leśnymi. Mimo niewielkiej długości, trasa ma również pewne trudności. W stronę Góry św. Anny jedziemy pod górę, pod koniec trasy dość stromo. Za to z powrotem, już na początku czeka nas przyjemny zjazd. Miłośników bardziej terenowej jazdy rowerem ucieszy alternatywny dojazd do celu przez Ligotę Górną i cały masyw Chełma. Tu jednak przydadzą dobre, bardziej terenowe opony.

MAPA TRASY: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1Z6hf0dMLeOnumx4mvqQhYEI0g6j3iJb6&usp=sharing

Ślady trasy do nawigacji GPS: GPXIZBICKO 04 - NA GÓRĘ ŚW. ANNY.gpx (68,74KB)

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Kościół św. Jana Chrzciciela w Izbicku

Już przed końcem XIII wieku stanął tu pierwszy, drewniany kościół. W XVII wieku na jego miejscu powstał ceglano- kamienny obiekt, który następnie przebudowano w XIX wieku, tworząc praktycznie zupełnie nowy kościół. W środku można podziwiać pięknie rzeźbione neogotyckie ołtarze, stare obrazy olejne przedstawiające m.in. Jana Chrzciciela z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, a także stojący w przedsionku zabytkowy krucyfiks powstały z drewna polichromowego w połowie XVIII wieku. Na zewnątrz, przy murze cmentarza stoi zabytkowa figura Jana Nepomucena, czeskiego świętego bardzo popularnego na Śląsku w XVIII i XIX wieku.

Otmice

Jedna z największych miejscowości w gminie Izbicko o bogatej i skomplikowanej historii. Tuż przed II wojną światową zbudowano tu niemieckie lotnisko wojskowe, które miało służyć działaniom wojennym. Opis tamtych wydarzeń znajdziemy na tablicy ustawionej przy ul. Orzeszkowej, niedaleko kościoła, gdzie znajdował się główny wjazd na teren lotniska. Do dziś w Otmicach zachowały się jedynie nieliczne jego pozostałości, budowane z kamienia wydobytego w pobliskim kamieniołomie. W Otmicach zachowało się także kilka starych, kamiennych domów wiejskich. Tuż obok szkoły stoi tajemnicza, stara kapliczka zwana tatarską. Pierwotnie stała w pobliskim lesie i najprawdopodobniej postawiono ją ku pamięci wojowników tatarskich poległych w XIII w. na tutejszych ziemiach. Kopuła kapliczki ma symbolizować czapkę tatarską. Wedle innych legend pod kapliczką mieli być pochowani żołnierze polegli w wojnie trzydziestoletniej albo żołnierze napoleońscy. Niedaleko kapliczki, po lewej stronie drogi do Kamienia Śląskiego zobaczyć można pięknie rzeźbione i pomalowane ule, przyozdobione dużymi „czapami” z gałęzi. Na końcu ul. Orzeszkowej powstał niedawno kameralny park. Ławki ustawione w zacienionych alejkach zachęcają do odpoczynku, zwłaszcza podczas letnich upałów.

Poznowice

Otoczona lasami wioska na południowych krańcach gminy Izbicko z rozległą panoramą Góry św. Anny w tle. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z 1300 roku. W dawnych czasach prawdopodobnie Poznowice były częścią legendarnego i nieistniejącego już śląskiego miasta Gorzowy. Przez stulecia swojej historii Poznowice, jak i całe okoliczne tereny, zmieniały właścicieli i państwa do których należały. Tę skomplikowaną historię przypomina kamień stojący w pobliżu zabytkowego kościoła, na którym wypisane są wszystkie nazwy wioski w różnych, używanych tu kiedyś językach. Nieopodal kościoła znajduje się cmentarz z zabytkową kapliczką. W skład Poznowic wchodzi też przysiółek o dźwięcznej nazwie Sława.

Siedlec

Kameralna i zaciszna wioska leżąca na południu gminy Izbicko. Z jej okolic roztacza się piękny widoki na Górę św. Anny. W wiosce warto zobaczyć dwie stare figury. Powstałą w 1797 r. figurę św. Floriana, którą postawiono jako wotum dziękczynne za uratowanie wioski przed całkowitym spłonięciem w groźnym pożarze. W centrum wioski z kolei stoi jeszcze starsza (1740 r.) figura św. Jana Nepomucena. Przy remizie strażackiej można zobaczyć kolejny zabytek – stary wóz strażacki. Tuż obok jest doskonałe miejsce na odpoczynek podczas rowerowej wycieczki – skwer z ławkami, placem zabaw oraz siłownią plenerową. W wiosce zachowało się również kilka starych kamiennych domów i murów.

Góra św. Anny

Góra św. Anny to największe wzniesienie (408 m) w masywie Chełma, a także pradawny wulkan. W miejscu jego krateru, w byłym kamieniołomie nefelinitu i wapienia w 2016 r. powstał rezerwat geologiczny. To całkiem spore zagłębienie ze ścieżkami spacerowymi. Można tu zobaczyć tufy wulkaniczne, brunatnoczerwone bomby wulkaniczne oraz słupy i żyły nefelinitu. Góra św. Anny to również przepięknie położona wioska, chętnie odwiedzana przez turystów z całej Polski ze względu na tutejszą atrakcję - Sanktuarium św. Anny, ważne centrum pielgrzymkowe na szlaku św. Jakuba. Obok bazyliki z relikwiami św. Anny wznosi się klasztor Franciszkanów z arkadowym dziedzińcem zwanym Rajskim Placem, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów. U jego podnóża znajduje się grota wykonana na wzór tej z Lourdes. Na zboczach góry znajduje się słynna kalwaria - ponad trzydzieści kapliczek zbudowanych na początku XVIII w., które otaczają wzgórze pierścieniem. W jego środku znajduje się spora polana z plenerowym ołtarzem, na którym odprawiał mszę Jan Paweł II podczas jedne ze swoich pielgrzymek do Polski. Oprócz zabytków sakralnych w wiosce znajdziemy dobrze znany Pomnik Czynu Powstańczego, dłuta Ksawerego Dunikowskiego, oraz ogromny amfiteatr zbudowany w czasach hitlerowskich Niemiec na potrzeby wieców NSDAP.

Rezerwaty przyrody na Górze św. Anny

Na  terenie  całego  grzbietu  Chełma  utworzono  Park  Krajobrazowy  Góra  św. Anny o powierzchni ponad 5 tys. hektarów. Rozległy tern obejmuje 5 gmin i zawiera 6 rezerwatów przyrody: Góra św. Anny, Ligota Dolna, Lesisko, Grafik, Boże Oko i Biesiec. Występuje tu ok. 800 gatunków roślin, w tym 31 chronionych. Również fauna jest tu bogata. Można spotkać jelenie, sarny, tchórze, borsuki, lisy, dziki, oraz ponad 50 gatunków ptaków. W parku jest wiele znakowanych szlaków pieszych i rowerowych biegnących różnorodnym i pagórkowatym terenem.

Pałac w Żyrowej

W czasach piastowskich istniał tu zamek będący własnością Księstwa Opolskiego. Obecny pałac został  zbudowany  w latach 1631-44 przez hrabiego Melchiora Ferdynanda von Gaschina i jest jednym z najbardziej  okazałych zabytków barokowych na Opolszczyźnie. W 1899 roku zamek stał się własnością amerykańskiego milionera, który kupił go dla swoje córki Mary Knowlton. W 1910 r. gościł w nim cesarz niemiecki Wilhelm II. W czasie II wojny światowej mieściło się tu archiwum wojskowe III Rzeszy. Obecnie pałac jest restaurowany na potrzeby hotelu. Tuż przy pałacu stoi zabytkowy barokowy kościół św. Mikołaja.

Ikar z Ligoty Dolnej

Płaskorzeźba, która zdobi zabytkowy piec wapienniczy powstała w 1939 r. i była symbolem niemieckiej, paramilitarnej organizacji lotniczej NSFK. Od 1937 r. było tu lotnisko szybowcowe, należące w czasie wojny do Luftwaffe. Za piecem znajdują się dawne kamieniołomy z rezerwatem roślinności kserotermicznej (ciepłolubnej).

Siedlec

Kameralna i zaciszna wioska leżąca na południu gminy Izbicko. Z jej okolic roztacza się piękny widoki na Górę św. Anny. W wiosce warto zobaczyć dwie stare figury. Powstałą w 1797 r. figurę św. Floriana, którą postawiono jako wotum dziękczynne za uratowanie wioski przed całkowitym spłonięciem w groźnym pożarze. W centrum wioski z kolei stoi jeszcze starsza (1740 r.) figura św. Jana Nepomucena. Przy remizie strażackiej można zobaczyć kolejny zabytek – stary wóz strażacki. Tuż obok jest doskonałe miejsce na odpoczynek podczas rowerowej wycieczki – skwer z ławkami, placem zabaw oraz siłownią plenerową. W wiosce zachowało się również kilka starych kamiennych domów i murów.

Otmice

Jedna z największych miejscowości w gminie Izbicko o bogatej i skomplikowanej historii. Tuż przed II wojną światową zbudowano tu niemieckie lotnisko wojskowe, które miało służyć działaniom wojennym. Opis tamtych zdarzeń znajdziemy na tablicy ustawionej przy ul. Orzeszkowej, niedaleko kościoła, gdzie znajdował się główny wjazd na teren lotniska. Do dziś w Otmicach zachowały się jedynie nieliczne jego pozostałości, budowane z kamienia wydobytego w pobliskim kamieniołomie. Przy drodze do niego powstał niedawno kameralny park. Ławki ustawione w zacienionych alejkach zachęcają do odpoczynku zwłaszcza podczas letnich upałów. We wsi zachowało się kilka starych, kamiennych domów wiejskich. Tuż obok szkoły stoi tajemnicza i stara kapliczka zwana tatarską. Pierwotnie stała w pobliskim lesie i najprawdopodobniej postawiono ją ku pamięci wojowników tatarskich poległych w XIII w. na tutejszych ziemiach. Kopuła kapliczki ma symbolizować czapkę tatarską. Wedle innych legend pod kapliczką mieli być pochowani żołnierze polegli w wojnie trzydziestoletniej albo żołnierze napoleońscy. Niedaleko kapliczki, po lewej stronie drogi do Kamienia Śląskiego zobaczyć można pięknie rzeźbione i pomalowane ule, przyozdobione dużymi „czapami” z gałęzi.

 

PRZEBIEG I OPIS TRASY

 

IZBICKO – GÓRA ŚW. ANNY

przez Wysoką (14,3 km)

Trasa czerwona na mapie

IZBICKO (Urząd Gminy – ul. Powstańców Śl.) – czarny szlak rowerowy – OTMICE (ul. Klonowa - ul. Zwycięstwa) – POZNOWICE (ul. Dworcowa – ul. Powstańców Śląskich) – czerwony szlak rowerowy – droga wojewódzka 409 – NIWKI, ul. Wiejska – WYSOKA, ul. Strzelecka – GÓRA ŚW. ANNY (ul. Strzelecka – Rynek).

Wycieczkę rozpoczynamy przy Urzędzie Gminy w Izbicku. Kierujemy się ul. Powstańców Śląskich na południe, w stronę ruchliwego skrzyżowania z drogą krajową nr 46. Przejeżdżamy przez nie prosto i drogą rowerową po lewej stronie szosy gminnej docieramy do Otmic. Przejeżdżamy przez całą wioskę główną drogą. Czterysta metrów za głównym skrzyżowaniem, na rozwidleniu dróg zjeżdżamy z głównej ul. Klonowej w lewo, w ul. Zwycięstwa. Jedziemy krótki odcinek skrajem lasu i na kolejnym rozwidleniu skręcamy tym razem w prawo, w głąb lasu. Jedziemy ok. 3 km przez las, po drodze przecinając tory kolejowe. Za lasem dojeżdżamy do Poznowic. Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w ul. Powstańców Śląskich. Pięćset metrów dalej, przy dużym gospodarstwie rolnym, na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo i wjeżdżamy na czerwony szlak rowerowy. Jedziemy teraz przeważnie pustą, asfaltową drogą gminną, pośród rozległych pól z pięknym widokiem na Górę św. Anny. Opuszczamy gminę Izbicko i dojeżdżamy do ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 409, gdzie skręcamy w lewo i po chwili od razu w prawo, zgodnie z czerwonym szlakiem. Przejeżdżamy przez całe Niwki główną drogą. Sześćset metrów za wioską czerwony szlak skręca w prawo. Jeśli lubimy terenową jazdę, jedziemy nim dalej (alternatywna trasa niebieska na mapie Google, opis poniżej). Jeśli wolimy jazdę turystyczną i rekreacyjną, jedziemy dalej prosto, by po chwili dotrzeć do Wysokiej. Dojeżdżamy do głównej ul. Strzeleckiej i skręcamy w prawo. Przejeżdżamy przez całą wioskę dość stromym podjazdem. Po chwili przejeżdżamy wiaduktem nad autostradą A4 i wjeżdżamy do Góry Św. Anny. Sześćset metrów dalej, za zakrętem w prawo docieramy do pełnego sklepików, restauracji i lodziarni Rynku.

 

IZBICKO – GÓRA ŚW. ANNY

przez Ligotę Górną (15,8 km)

Trasa niebieska na mapie

IZBICKO – NIWKI (jak w opisie powyżej) – czerwony szlak rowerowy – LIGOTA GÓRNA (ul. Wysocka – ul. Wiejska) – JASKINIA CHEŁMSKA / czerwony szlak rowerowy – niebieski szlak rowerowy – GÓRA ŚW. ANNY (stacja paliw – ul. Strzelecka – Rynek)

Sześćset metrów za Niwkami skręcamy w prawo, zgodnie z czerwonym szlakiem rowerowym. Dojeżdżamy do Ligoty Górnej, gdzie na początku wioski skręcamy w prawo i od razu w lewo, tak jak czerwony szlak. Jedziemy przez całą wioskę dość stromym podjazdem. Za ostatnimi zabudowaniami kończy się asfalt i zaczyna droga leśna. Docieramy do pierwszego skrzyżowania dróg leśnych i skręcamy w prawo. Na następnym leśnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, zjeżdżając z czerwonego na niebieski szlak rowerowy. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Biesiec (do którego prowadzi dobrze widoczna tablica-kierunkowskaz), a także ukryta w lesie Jaskinia Chełmska. Około 700 metrów za drugim leśnym skrzyżowaniem wyjeżdżamy z lasu na otwarty, nasłoneczniony teren. Przed sobą widzimy dużą stację paliw z miejscem odpoczynku podróżnych przy autostradzie A4. Objeżdżamy ją od tyłu i dojeżdżamy do poprzecznej drogi gminnej. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy nad autostradą i 600 m. dalej docieramy do Rynku w Górze Św. Anny.

 

GÓRA ŚW. ANNY - IZBICKO (15,3 km)

przez Ligotę Dolną

Trasa czerwona na mapie

GÓRA ŚW. ANNY (Rynek – ul. Leśnicka – ul. Dunikowskiego – Pomnik Czynu Powstańczego – Amfiteatr – Tunele Hamburgi) – żółty szlak rowerowy – ŻYROWA (ul. Koszyka – ul. Korfantego – pałac – ul. Ogrodowa) – zielony szlak rowerowy – OLESZKA – LIGOTA DOLNA (Ikar – ul. Wiejska) – droga wojewódzka 409 – SPRZĘCICE – SIEDLEC, ul. Wiejska – OTMICE, ul. Klonowa – IZBICKO (ul. Gogolińska – ul. Powstańców Śląskich).

Z Rynku w centrum Góry Św. Anny kierujemy się na południe główną ul. Leśnicką. Skręcamy w pierwszą w prawo ul. Dunikowskiego. Drogą z kamieni dojeżdżamy do Pomnika Czynu Powstańczego. Tu musimy znieść rower po schodach znajdujących się po prawej stronie pomnika. Na dole rozłożył się spory amfiteatr zbudowany w czasach hitlerowskich Niemiec. Skręcamy w lewo przejeżdżając przez amfiteatr. Tuż za nim znów musimy kawałek znieść rower po schodach. Dalej czeka nas malownicza, lekko opadająca droga leśna biegnąca pomiędzy pięknie czerwieniącymi się jesienią bukami. Jedziemy teraz żółtym szlakiem rowerowym, który ok. 2,5 km dalej wyjeżdża z lasu i tuż za nim skręca w prawo. Po chwili jazdy polną drogą wjeżdżamy do Żyrowej. Docieramy do ul. Koszyka i na jej końcu skręcamy w prawo, w ul. Korfantego. Przejeżdżamy pod zabytkową kamienną bramą, za którą widzimy piękny i całkiem spory pałac. Zaraz za nim jest kościół, za którym skręcamy w lewo, w ul. Ogrodową. Tuż za budynkami gospodarczymi pałacu skręcamy łagodnie w prawo i zmieniamy żółty na czerwony szlak rowerowy. Prosta, polna droga doprowadza nas po 1,5 km do Oleszki. Tu skręcamy w prawo na asfaltową szosę i od razu w lewo. Dwa kilometry za Oleszką przejeżdżamy pod autostradą A4 i widzimy po prawej stronie, na lekkim wzniesieniu dawny piec wapienniczy z płaskorzeźbą Ikara. Wjeżdżamy do Ligoty Dolnej i tuż za wioską docieramy do drogi wojewódzkiej 409. Skręcamy w lewo, a 600 m. dalej w prawo. Po chwili przejeżdżamy przez niewielkie Sprzęcice, wracając do gminy Izbicko. Dwa kilometry dalej przejeżdżamy główną drogą przez Siedlec i po kolejnych 4 km dojeżdżamy do Otmic. Na początku wioski skręcamy w prawo, w główną ul. Klonową. Przejeżdżamy nią przez całe Otmice i 2 kilometry dalej docieramy do Izbicka, gdzie kończymy wycieczkę.

 

 

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

Podpis.jpeg

SUPERGLOB LOGO.jpeg

https://pl-pl.facebook.com/superglob1/

 

Wersja XML