Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Trasa nr 3: Z Izbicka nad Jeziora Turawskie i do Jura Parku

ROWEREM WOKÓŁ IZBICKA

Trasa nr 3: Z Izbicka nad Jeziora Turawskie i do Jura Parku (50,0 / 58,6 km)

 

To propozycja na całodniową wyprawę połączoną z wypoczynkiem oraz aktywną rozrywką. Trasą tą dotrzemy nad piękny przyrodniczo obszar Doliny Małej Panwi i Jezior Turawskich, nad którymi możemy spędzić długie godziny na plażowaniu, kąpieli, sportach wodnych i innych aktywnościach. Możemy też trafić nad bardziej dzikie brzegi Jeziora Dużego w okolicach Szczedrzyka i Jedlic, by obserwować życie licznie gniazdującego tu ptactwa wodnego. Nieznacznie zbaczając z trasy i lekko wydłużając wycieczkę, dotrzemy również do niezwykle interesującego Jura Parku w Krasiejowie. Także to miejsce, pełne niebanalnych atrakcji, warte jest dłuższego w nim pobytu. Jeszcze bardziej wydłużając wycieczkę na wschód – w kierunku Kolonowskiego, możemy połączyć ją ze spływem kajakowym Małą Panwią. To jednak propozycja dla bardziej zaawansowanych i lepiej przygotowanych kondycyjnie rowerzystów.

MAPA TRASY:  https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1qh2JMoOYZHS4sevqPE-ewbP37YRhZKza&usp=sharing

Ślady trasy do nawigacji GPS: GPXIZBICKO 03 - NAD JEZIORA TURAWSKIE I DO JURA PARKU.gpx

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Kościół św. Jana Chrzciciela w Izbicku

Już przed końcem XIII wieku stanął tu pierwszy, drewniany kościół. W XVII wieku na jego miejscu powstał ceglano- kamienny obiekt, który następnie przebudowano w XIX wieku, tworząc praktycznie zupełnie nowy kościół. W środku można podziwiać pięknie rzeźbione neogotyckie ołtarze, stare obrazy olejne przedstawiające m.in. Jana Chrzciciela z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, a także stojący w przedsionku zabytkowy krucyfiks powstały z drewna polichromowego w połowie XVIII wieku. Na zewnątrz, przy murze cmentarza stoi zabytkowa figura Jana Nepomucena, czeskiego świętego bardzo popularnego na Śląsku w XVIII i XIX wieku.

Pałac w Izbicku

Pierwszy, trzykondygnacyjny pałac stanął w Izbicku w XVI wieku. Później kilkukrotnie spłonął w pożarach i za każdym razem był odbudowywany w innym stylu, aż przyjął obecną, klasycystyczną bryłę. Przy bramie wjazdowej możemy podziwiać dwa kamienne dziki, które są częścią herbu jego dawnych właścicieli - rodu Strachwitz, wielce zasłużonego dla okolicy. Do pałacu prowadzi centralna aleja, biegnąca przez 11-hektarowy park, pełen długowiecznych drzew – pomników przyrody oraz rzadkich gatunków krzewów. W jego kolistym centrum stoi niewielka fontanna ze stylowymi, kamiennymi ławami i ukwieconymi donicami wokół. Pierwotnie park miał formę ogrodu francuskiego, bujnie obsadzonego kwiatami. Kiedyś były w nim nawet dwa stawy, pomiędzy którymi wznosił się podjazd do pałacu. Dziś w pałacu jest hotel i ośrodek konferencyjny, w którym w 2011 r. obradowała Grupa Wyszehradzka. Oprócz stylowych apartamentów i sal konferencyjnych są tu dwie pięknie urządzone sale balowe, a w pałacowej piwnicy bar, 2 tory do kręgli, stoły bilardowe, sauna i jacuzzi. W lecie warto ugasić pragnienie w pięknie położonym kawiarnianym ogródku. Można też skorzystać z pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej lub kortu tenisowego.

Park w Izbicku

Najnowsza atrakcja gminy znajduje się tuż obok pałacu, przy drogach do Raszowej i do Ligoty Czamborowej. Park został zbudowany na terenie dawnego zwierzyńca pałacowego. Jego centrum stanowi malowniczy staw z ciekawym, drewnianym molem oraz obszerną wiatą z ławkami, stołami i miejscem na grilla. Ze stawu wypływa niewielka rzeczka, nad którą postawiono dwa mostki. Przy alejkach wokół parku stoją tablice edukacyjne, pokazujące jak funkcjonuje środowisko naturalne. W niedalekiej przyszłości planowane są dalsze nasadzenia roślin, które upiększą oblicze tego zakątka. Obszar parku to doskonałe miejsce na plenerową imprezę,  rodzinny piknik albo odpoczynek podczas dłuższej rowerowej wycieczki.

Stawy w Utracie

To siedem stawów rybnych położonych obok siebie i oddzielonych wąskimi groblami. Otacza je piękny las pełen starych dębów przeplatanych świerkiem i sosną. To doskonałe miejsce do obserwacji ptactwa wodnego. Występują tu m.in. łabędzie, kormorany, dzikie kaczki, perkozy, łyski i czaple. Największy ze stawów znajduje się tuż przy drodze przebiegającej przez Utratę. Pozostałe są w głębi lasu i dostęp do nich jest nieco utrudniony z powodu zakazu poruszania się po części dróg ustanowionego przez miejscowe koło wędkarskie. Północnym skrajem stawów biegnie wygodny czarny szlak rowerowy z Izbicka do Boryczy. Można też przejechać drogami na wschodnim skraju stawów, pomiędzy przysiółkiem Breguła a Ligotą Czamborową i Suchodańcem.

Kopiec kreta (dawny gródek stożkowy) nad stawami w Utracie

Położony jest przy północnych krańcach stawów utrackich, 200 m od czarnego szlaku rowerowego. To wyraźnie zarysowany, okrągły nasyp, charakterystyczny dla dawnych gródków stożkowych. Obecnie jest on pięknie porośnięty drzewami. Wokół widać zarys fosy zasilanej przez przepływającą obok rzeczkę. Podczas prowadzonych tu badań archeologicznych znaleziono liczne fragmenty naczyń ceramicznych, które pochodzą z okresu od VI do VIII wieku. Prawdopodobnie tu właśnie istniała legendarna osada piastowska Pari do 1354 r. należąca do lokalnych książąt. Tuż przy gródku jest droga wjazdowa na teren stawów w Utracie.

Pomnik przyrody – źródełko wody w Krośnicy

Znajduje się pomiędzy stawami utrackimi a Krośnicą, 300 m na północ od czarnego szlaku rowerowego. Zbudowano nad nim drewnianą budkę z tabliczką informującą, iż kiedyś wykorzystywano tutejszą wodę do produkcji masła. Słynęła wówczas ze swej czystości, co nie zmieniło się do dziś. Wody głębinowe znajdujące się na terenie gminy Izbicko wciąż uważane są za jedne z najczystszych w regionie.

Borycz

Wioska położona pośród pięknych krajobrazów z dominującymi w okolicy pastwiskami została założona już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1412 roku. Na początku XX w. toczyły się tu zażarte walki powstańców śląskich chcących przyłączyć te tereny do Polski z doborowy pułkiem niemieckim, który mocno ucierpiał w potyczkach. Swoją nazwę Borycz wywodzi od słowa „bór”, jednak łatwo też o inne skojarzenia związane z licznie występującymi tu krowami, które często „ryczą” na przejeżdżających rowerzystów. Temu sympatycznemu zwierzęciu poświecono nawet figurę naturalnej wielkości stojącą w centrum wioski. Można sobie przy niej zrobić zabawne zdjęcie podczas dojenia. W Boryczy warto też zatrzymać się w tutejszej stadninie koni i skorzystać z jazdy konnej. Miłośnicy wędkarstwa z kolei chętnie zatrzymają się nad niewielkim łowiskiem na skraju wioski (ul. Słowackiego), nad którym stoi wiata piknikowa z niewielkim molem.

Jura Park w Krasiejowie

To jeden z największych w Europie tego typu parków tematycznych. Połączony jest z muzeum paleontologicznym. Na teranie parku odkryto liczne szczątki prehistorycznych dinozaurów. Najsłynniejszym z nich jest jeden z najstarszych prajaszczurów na świecie – Silesaurus Opolensis. Żył około 225 milionów lat temu, miał 1,5 metra długości i nigdzie poza Polską nie znaleziono jego śladów. Atrakcji w JuraParku jest sporo: liczne figury dinozaurów naturalnej wielkości, ścieżka edukacyjna, prehistoryczne oceanarium, kino 5D, tunel czasu, park rozrywki ze stawkiem i plażą, place zabaw i punkty gastronomiczne.

Jeziora Turawskie

Jezioro Turawskie Duże powstało w latach 30-tych XX w. na dobrach hrabiego Hubertusa. Sztuczny zbiornik na Małej Panwi miał chronić Opole przed powodzią, ale także pełnić funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne. Podobno hrabia Hubertus, aby uzyskać zgodę na jego budowę, musiał spotkać się z Adolfem Hitlerem. Jezioro powstało w 1938 roku. Ma 24 km2 powierzchni i 13 m głębokości. Obok są trzy inne jeziora: Średnie, Małe oraz nieco oddalone na północ Jezioro Srebrne. Wokół jezior są liczne hotele, pensjonaty, campingi, restauracje, wypożyczalnie sprzętu sportowego  oraz kilka przystani żeglarskich. To także popularne  łowiska wędkarskie. Jezioro Duże ze względu na dobre wiatry to doskonały akwen nie tylko dla żeglarzy, ale także dla kite-surferów. U wylotu Małej Panwi w stronę Turawy stoi zapora o wysokości 13 m, z niewielką elektrownią wodną.

 

PRZEBIEG I OPIS TRASY

 

IZBICKO – JEZIORA TURAWSKIE

przez Krasiejów (26,7 km)

IZBICKO (Urząd Gminy – ul. Powstańców Śl. – pałac – park gminny)  – UTRATA – czarny szlak rowerowy – stawy w Utracie – BORYCZ (Breguła – ul. Waryńskiego) – niebieski szlak rowerowy – KRZYŻOWA DOLINA, ul. Powstańców Śl. – czarny szlak rowerowy – KRASIEJÓW (ul. Szkolna – ul. Spacerowa) – OZIMEK (ul. Polna – ul. Waryńskiego – ul. Dworcowa / stacja kolejowa – ul. Daniecka / dawna Huta Małapanew – ul. Techniczna – ul. Ciepłownicza – rondo przy DK 46 – ul.  Powstańców Śląskich) – PUSTKÓW, ul. Ozimska – SZCZEDRZYK (ul. Ozimska – Plac 1 Maja – ul. Opolska) – zielony szlak rowerowy – JEZIORO TURAWSKIE DUŻEMAŁE - ŚREDNIE.

Wycieczkę rozpoczynamy przy Urzędzie Gminy w Izbicku. Kierujemy się ul. Powstańców Śląskich w stronę kościoła i dojeżdżamy do niewielkiego stawku przy remizie strażackiej. Tu skręcamy łagodnie w lewo, kierując się główną drogą w stronę pałacu. Następny odcinek trasy do Boryczy możemy pokonać na dwa sposoby. Możemy pojechać trasą główną wycieczki, lub trasą alternatywną pomiędzy stawami w Utracie (trasa niebieska na mapie, opis poniżej). Trasa główna wycieczki przy bramie pałacu skręca w prawo i od razu w lewo, wzdłuż ogrodzenia pałacowego parku. Po prawej stronie mijamy rozległy park gminny z widoczną w oddali altaną. Asfaltowa, rzadko uczęszczana szosa gminna prowadzi nas do Utraty. Mijamy duży staw po prawej stronie i tuż za zabudowaniami, skręcamy łagodnie w prawo, wjeżdżając do lasu czarnym szlakiem rowerowym. Od tej pory poruszamy się wygodną, gruntowo-kamienną drogą leśną. Po czterystu metrach w lesie dojeżdżamy do rozwidlenia dróg przy malowniczej polanie po lewej stronie. Tu czarny szlak łagodnie skręca w prawo. Ponad kilometr dalej dojeżdżamy do drugiego skrzyżowania leśnego, w pobliżu którego znajdują się dwa ciekawe miejsca. Około 200 metrów w prawo znajduje się dawny gródek stożkowy zwany Kopcem Kreta. Z kolei ok. 300 metrów w lewo dotrzemy do pomnika przyrody – źródełka wody. Jadąc prosto kolejny kilometr dojeżdżamy do poprzecznej drogi leśnej. Tu nasz szlak skręca w lewo, by kilkaset metrów dalej, przy skrzyżowaniu szlaków rowerowych, opuścić las i dotrzeć do Boryczy. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym przez całą wioskę. W centrum Boryczy mijamy zabytkową kapliczkę, jadąc po jej lewej stronie i jedziemy dalej prosto ul. Waryńskiego, by po chwili opuścić wioskę i dotrzeć na skraj lasu. Tutaj czarny szlak skręca w prawo, a my jedziemy prosto niebieskim szlakiem rowerowym w głąb lasu. Trzy kilometry dalej dojeżdżamy do Krzyżowej Doliny. Przejeżdżamy przez wioskę prosto, ul. Powstańców Śląskich. Na głównym skrzyżowaniu kończy się niebieski szlak i zaczyna kolejny, czarny, którym jedziemy dalej aż do pierwszych zabudowań Krasiejowa. Asfaltowa szosa biegnie ok. 3,5 km przez las. Tuż za nim, na obrzeżach Krasiejowa, skręcamy w pierwszą w lewo ul. Spacerową. Jadąc dalej prosto, w kierunku centrum Krasiejowa, możemy wydłużyć wycieczkę o 5,4 km w obie strony i dojechać do Jura Parku w Krasiejowie (prosto do centrum wioski, w prawo ul. Szkolną przy torach, w prawo ul. Spóracką i w lewo ul. Cegielnianą -  trasa niebieska na mapie Google). Ulica Spacerowa biegnąc pomiędzy łąkami i zabudowaniami, prtowadzi nas do Ozimka. Wjeżdżamy do niego ul. Polną. Na jej końcu skręcamy w prawo, w ul. Waryńskiego i od razu w lewo, w biegnącą wzdłuż torów kolejowych ul. Dworcową. Mijamy stację kolejową i skręcamy w prawo, na przejazd przez tory. Za nim jedziemy dalej prosto, w ul. Daniecką biegnącą tyłami dawnej Huty Mała Panew. Droga skręca w lewo, w prawo i znów w lewo. Tu zmienia nazwę na Techniczną. Na jej końcu skręcamy w prawo, w ul. Ciepłowniczą, która skręca w lewo i dojeżdża do ruchliwego ronda przy drodze krajowej nr 46. Przejeżdżamy ostrożnie rondo, kierując się prosto, w ul. Powstańców Śl. Opuszczamy Ozimek i po chwili przejeżdżamy główną drogą przez cały Pustków. Zabudowania mieszkalne nie kończą się, ale zmienia się miejscowość i po chwili wjeżdżamy do Szczedrzyka. Podobnie jak w Pustkowie przejeżdżamy całą wioskę główną drogą, która w centrum zakręca w lewo. Na tym zakręcie możemy też pojechać prosto w ul. Rybacką, docierając do brzegu Jeziora Turawskiego Dużego. Jadąc wałem w prawą stronę po kilkuset metrach dotrzemy do zalanej połaci drzew, w pobliżu których znajdują się liczne siedliska ptaków wodnych (niebieska trasa na mapie Google). Z powrotem możemy wrócić, jadąc cały czas wałem, aż ścieżka połączy się z zielonym szlakiem rowerowym na skraju wioski.

Jadąc trasą główną, za ostatnimi zabudowaniami po prawej stronie Szczedrzyka, tuż przed lasem, skręcamy łagodnie z głównej drogi w prawo, na zielony szlak rowerowy. Dojedziemy nim do celu naszej wycieczki – na plażę nad Jeziorem Turawskim Średnim. Najpierw jednak jedziemy kawałek, wąską ścieżką przez las. Po chwili zaczynają się pierwsze domki letniskowe. Niedługo później dojeżdżamy do ośrodka wczasowego i restauracji Jowisz. Po prawej stronie znajduje się plaża na południowym brzegu Jeziora Turawskiego Dużego. My skręcamy w lewo, zjeżdżając drogą z betonowych płyt wzdłuż parku linowego. Tuż za nim skręcamy w prawo. Jedziemy asfaltową drogą do niewielkiego zakładu karnego ukrytego pomiędzy drzewami po prawej stronie. Skręcamy przy nim w lewo, wjeżdżając w wąską ścieżką leśną, która wije się licznymi zakrętami, docierając nad Jezioro Turawskie Małe. Jedziemy prosto, mijając je jego lewą stroną. Dwieście metrów za nim dojeżdżamy do plaży nad Jeziorem Turawskim Średnim, pełnej kawiarenek, barów, lodziarni i licznych atrakcji turystycznych. Tu możemy zatrzymać się na dłuższy odpoczynek lub kąpiel w jeziorze przed drogą powrotną.

ALTERNATYWNA TRASA IZBICKO-BORYCZ PRZEZ STAWY W UTRACIE

trasa niebieska na mapie

W Izbicku, na skrzyżowaniu przy parku gminnym i pałacu jedziemy prosto mniej uczęszczaną drogą gminną do Ligoty Czamborowej. Na pierwszym skrzyżowaniu na początku wioski jedziemy prosto w ul. Leśną, zjeżdżając z drogi głównej. Po chwili jedziemy drogą gruntową biegnącą skrajem lasu. Dojeżdżamy do krzyża, przy którym skręcamy w lewo w głąb lasu. Dwieście metrów dalej, na leśny rozwidleniu dróg skręcamy łagodnie w lewo. Jedziemy niecały kilometr i docieramy nad pierwszy ze stawów w Utracie, schowany za drzewami po prawej stronie drogi. Tu na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i zaraz w prawo. Prosta, szeroka droga leśna biegnie pomiędzy kolejnymi dwoma stawami i kilometr dalej spotyka się z czarnym szlakiem rowerowym biegnącym z lewej strony. Tu jedziemy dalej prosto i wracamy na trasę główną wycieczki.

JEZIORA TURAWSKIE – IZBICKO

przez Daniec (23,3 km)

JEZIORO TURAWSKIE ŚREDNIE MAŁEDUŻE – zielony szlak rowerowy - SZCZEDRZYK (ul. Opolska – Plac 1 Maja – ul. Ozimska) – PUSTKÓW, ul. Ozimska – OZIMEK (ul.  Powstańców Śląskich – rondo przy DK 46 – ul. Ciepłownicza – ul. Techniczna – dawna Huta Małapanew – ul. Daniecka) – DANIEC (ul. Ozimska – kościół – ul. Utracka) – UTRATAIZBICKO (park gminny – pałac – ul. Powstańców Śl. – Urząd Gminy).

Znad brzegu Jeziora Turawskiego Średniego, wracamy do Ozimka tą samą trasą którą przyjechaliśmy. Zielonym szlakiem rowerowym mijamy Jezioro Małe i za zagajnikiem skręcamy w prawo przy zakładzie karnym. Po chwili skręcamy w lewo przed parkiem linowym i zaraz za nim w prawo. Docieramy do Szczedrzyka i wjeżdżamy łagodnie w lewo, na główną szosę gminną, która przez Pustków doprowadzi nas aż do ronda w Ozimku, przy DK 46. Na rondzie jedziemy prosto, w ul. Ciepłowniczą, w stronę do dawnej huty. Czeka nas seria naprzemiennych zakrętów (w prawo, w lewo, w prawo, w lewo i znów w prawo), za którymi dojeżdżamy do przejazdu kolejowego przy stacji. Jedziemy za nim cały czas prosto, ul. Daniecką, którą wjeżdżamy do lasu. Czeka nas długa, asfaltowa prosta, która po 5 km dociera do centrum Dańca. Tu zgodnie z główną drogą skręcamy przy kościele w lewo i gdy główna droga skręca w prawo, my jedziemy prosto, w boczną ul. Utracką. Na końcu wioski mijamy szkołę, łąki i wjeżdżamy do lasu. Tuż za nim docieramy do skrzyżowania, na którym skręcamy łagodnie w prawo, po lewej stronie zostawiając Krośnicę. Po chwili mijamy Utratę, i znów znajdujemy się na drodze, którą zaczynaliśmy wycieczkę. Docieramy nią do Izbicka, gdzie nasza trasa kończy się.

 

 

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

https://pl-pl.facebook.com/superglob1/

Wersja XML